TDPA nedir,hangi ürünlerde kullanılır ?

Plastik  ürünlerin  tüketiminin  giderek  arttığı  günümüzde, doğaya verilen  zararı  azaltmak  ve  ortadan  kaldırmak  amacı ile faaliyet gösteren öncü kuruluşlardan  biri  olan EPI -Canada / Enviromental  Technologies  Inc.  geliştirmiş  olduğu " TDPA " (=total degradable plastic  additives) katkı  maddeleri ile,bu tür  ürünlerin (PE, PP,PS)  doğada  çözünerek  yok  olmasını sağlamaktadır.

EPI doğada  yok olmayan  plastikler için  geçerli bir  çözüm  sunmaktadır.

Ne  kadar  sürede çözünür ?   

Çözünmesi istenen   plastiğin formulasyonuna ve tüketici  tarafından talep edilen çözünme süresine göre  her ürün için ayrı  bir katkı  maddesi  önerilmektedir.

Örneğin market  poşetleri için genelde talep edilen raf ömrü üretimden itibaren 12 ay  olup ,24.ay sonunda % 100 çözünme talep edilmektedir.  

Epi  Lisansı nedir ve nasıl alınır ?

Epi  katkılarını  sadece Epi  tarafından lisans  verilen üreticiler kullanabilmektedir. Bu süreç yaklaşık 4-6 haftalık çalışmalar sonucunda gerçekleşmektedir.

Lisans verilme prosedürü üreticilerin,  epi katkısını  doğru  kullandığına dair alınan  test raporlarından sonra başlamaktadır.

Sosyal  Sorumluluk

Gelişmiş  ve  gelişmekte  olan  ülkelerde ,lider  firmalar   sosyal  sorumluluk  projeleri ile   örnek   bir  görev üstlenmektedirler.

Çevre  kirliliği   ve  küresel  ısınma  gibi  tehditlere  yönelik  ,özel  ve  resmi  kurumlar   tarafından   geliştirilen  araştırmalar  ve   çalışmalar gelecek  nesiller için umut olmaktadır.

Dünya'da  en  büyük   tüketim  kalemlerinden  biri  olan ve tüketici tarafından  doğaya  bırakılan tek  kullanımlık plastik poşet,plastik bardak,çatal,bıçak,köpük  bardak v.b. ürünler uzun yıllar  doğada  yok olmamakta  ve çevre  kirliliği  yaratmaktadır.

Sosyal  sorumluluk projelerinizde  önemli  bir yer  teşkil  edeceğine  inandığımız  " Doğada  çözünen  plastikler " in kullanımına  karar  vermeniz  durumunda, gelecek nesillere  temiz bir çevre bırakmak adına kalıcı bir katkınız olacaktır.